Tågstädare till Sodexo i Skövde med omnejd

Publiceringsdatum: 2025-09-25

Funderar du på att söka jobb inom sanering och renhållning? Vill du ta steget att arbeta som vagnsstädare hos Sodexo AB? Nu har du möjligheten. Om du vill arbeta deltid hos Sodexo AB, har de just nu en tjänst 3 månader – upp till 6 månader som kan passa dig.

För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Skövde då det är tjänsteorten. Företaget Sodexo AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som vagnsstädare har de nu två lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Bli en del av teamet hos Sodexo AB som vagnsstädare genom att ansöka senast fredag den trettioförsta oktober 2025.


Jobbannons

Vill du vara en del av något större?

Om du vill jobba tillsammans med människor med olika bakgrunder, Om du har stora ambitioner, inte är rädd för utmaningar och vill växa samtidigt som du bidrar till vår utveckling och tillväxt. Då är du välkommen till Sodexo!För oss på Sodexo handlar allt vi gör om att öka människors livskvalitet i vardagen, oavsett om de sitter i en skolmatsal, i en sjukhussäng - eller på ett tåg!

Nu söker vi nya härliga medarbetare för tågstädning i Skövde, Falköping, Lidköping och Mariestad. Vill du ge tågresenärer guldkant och leverera städning av världsklass tillsammans med oss? Då kan denna spännande tjänst vara perfekt för dig. Scrolla ner för att läsa mer!

Är du den vi letar efter?

Du som gillar ett varierande och ibland utmanande arbete kommer att trivas som medarbetare i Sodexo. Som tågstädare i Skövde utför man städning av tåg samt övriga angränsande servicearbeten.

Arbetstiderna innefattar skiftarbete på kväll, natt och helg då verksamheten pågår dygnet runt under årets alla dagar. I tjänsten kräver B-körkort (manuell) och tillgång till bil för att förlytta sig mellan tågen som ibland ställs upp på olika ställen.

Vi söker i första hand dig som kan arbeta extra vid arbetstoppar och vakanser i form av visstidsanställning.

Som städare spelar du en viktig roll för resenärernas upplevelse av resan. Du måste vara noggrann, flexibel och ibland lösa hastigt uppkomna situationer. Det kan till exempel handla om förändringar i tidsplanen eller tåg som blir försenade, då gäller det att vara kreativ och lösa situationen på bästa möjliga sätt. Du behöver vara självständig men samtidigt ha god samarbetsförmåga.

Vi sätter stort värde på en bra servicekänsla hos våra medarbetare. Med det menar vi att du förutom att utföra dina arbetsgifter även kan hantera möten med olika människor, är lyhörd för kundernas behov och att du kan bjuda på ett leende även när det är mycket att göra.

Observera att tjänsten kan innefatta ensamarbete.

För att söka tjänsten måste du:

  • Ha genomgått grund- och gymnasieskola
  • Ha goda kunskaper i svenska - både tal och skrift
  • Vara noggrann, punktlig och flexibel
  • Ha god fysik eftersom städyrket stundtals är fysiskt krävande
  • Ha körkort (manuell)

Det är extra plus om du:

  • Har erfarenhet av yrkesmässig städning eller annat serviceyrke
  • SRY, PRYL eller motsvarande utbildning

Vi tar endast emot ansökningar via vår hemsida. Frågor om tjänsten kan du däremot mejla till:elisabeth.bengtsson@sodexo.com

Observera att alla medarbetare inom Sodexo behöver genomgå identitetsvalidering innan anställning påbörjas.

Din ansökan ser vi gärna så snart som möjligt men senast 31 oktober 2025. 

Sodexokoncernen

Sodexo grundades av Pierre Bellon i Marseille 1966 och är världsledande inom hållbar mat och erbjudanden inom lärande, arbete, hälsa och nöje. Sodexokoncernen är unik genom sitt oberoende och grundarfamiljens delägande, sin hållbara affärsmodell och serviceutbudet med måltidstjänster och FM-tjänster. Dessa erbjudanden möter alla utmaningar i vardagen med ett dubbelt mål: att förbättra livskvaliteten för våra medarbetare och dem vi erbjuder våra tjänster, och att bidra till ekonomiska, sociala och miljömässiga framsteg i de samhällen där vi är verksamma. För oss går tillväxt och socialt engagemang hand i hand. På Sodexo är vårt syfte att skapa en bättre vardag, för ett bättre liv för alla.

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnSodexo AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5565282984
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeVagnsstädare
YrkesområdeSanering och renhållning

Ansökan

Sodexo AB söker två personer till denna tjänst som vagnsstädare med placerings i Skövde. Om det låter intressant att arbeta som vagnsstädare hos Sodexo AB skickar du in din ansökan senast 2025-10-31.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Lokalvårdare - tillsvidare tjänst på deltid i Kungälv-Göteborg med omnejd

PRIMÄR Fastighetsförvaltning AB söker en person till tjänsten som städare/lokalvårdare i Kungälv.

2025-09-18

Mer info

Städare till Veterankraft i Skövde!

Veterankraft AB söker en person till tjänsten som städare/lokalvårdare i Skövde.

2025-09-03

Mer info

Praktisk medarbetare till städ, montering och service

Quattro Bemanning & Rekrytering AB söker en person till tjänsten som bilrekonditionerare i Linköping.

2025-09-30

Mer info