Publiceringsdatum: 2026-02-16
Letar du efter anställning inom sanering och renhållning? Nu har du chansen att börja jobba som hotellstädare hos Sodexo AB. Intresserade sökes för deltid-jobb hos Sodexo AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 3 månader – upp till 6 månader.
Umeå är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Sodexo AB söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som hotellstädare. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Söker du efter en spännande karriär som hotellstädare? Sök jobbet hos Sodexo AB senast fredag den trettonde mars 2026 och bli en del av deras team.
Om du vill jobba tillsammans med människor med olika bakgrunder, Om du har stora ambitioner, inte är rädd för utmaningar och vill växa samtidigt som du bidrar till vår utveckling och tillväxt. Då är du välkommen till Sodexo!Hotell Björken har 246 rum. Beläget vid Norrlands Universitetssjukhus och Universitet. Hotellet är öppet årets alla dagar.
Hotell Björken vänder sig till affärsresenärer, konferensboende, idrottsföreningar samt har ett samarbetsavtal med Region Västerbotten för patientboende.
Vi söker nu personal till vårt våningsstäd. Att arbeta hos oss är varierande, utmanande och kräver stort personligt engagemang.
Arbetsuppgifter:
Vi söker nu personal till vårt härliga team.
Vad du bidrar med:
Du är en glad och trevlig person som har lätt för att samarbeta och uppskattar ett fysiskt krävande arbete. Du är noggrann och har sinne för de små detaljerna. Du får gärna ha relevant städutbildning och/eller erfarenhet från liknande arbete. Arbetet kan under vissa perioder vara stressigt och fysiskt krävande.
Anställningsform och arbetstider:
Vikariat fram till 31 augusti 2026. Vi jobbar vardag och helg. Vikariatet är på ca 75%.
Har du frågor kontakta Ulrica Fessé, ulrica.fesse@sodexo.com
Din ansökan vill vi ha senast 13 mars men rekryteringen sker löpande så vänta inte med din ansökan.
Ansökan sker enbart via vårt rekryteringsverktyg. Observera att alla medarbetare i Sodexo behöver genomföra en identitetsvalidering innan anställning
Sodexo grundades av Pierre Bellon i Marseille 1966 och är ledande inom mat- och servicetjänster för bättre vardagsupplevelser inom lärande, arbete, hälsa och nöje. Sodexokoncernen är unik genom sitt oberoende och grundarfamiljens delägande, samt sin hållbara affärsmodell. Med sitt utbud av tjänster möter Sodexo vardagens utmaningar med ett dubbelt mål: att förbättra livskvaliteten för våra medarbetare och alla som tar del av vår service, samt att bidra till ekonomiska, sociala och miljömässiga framsteg i de samhällen där vi är verksamma. För oss går tillväxt och socialt engagemang hand i hand. Vårt syfte är att skapa en bättre vardag, för ett bättre liv för alla.
Sodexo är medlem i CAC Next 20, Bloomberg France 40, CAC SBT 1.5, FTSE 4 Good och DJSI Index.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Sodexo AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 5565282984 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Hotellstädare |
| Yrkesområde | Sanering och renhållning |
Sodexo AB söker en person till denna tjänst som hotellstädare med placerings i Umeå. Om det låter intressant att arbeta som hotellstädare hos Sodexo AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-13.
Källa: Arbetsförmedlingen
Jobnet AB söker en person till tjänsten som hotellstädare i Göteborg.
2026-02-06
Mer infoM Dryck & Konsult AB söker en person till tjänsten som hotellstädare i Lysekil.
2025-10-24
Mer infoRA Hospitality i Norden AB söker en person till tjänsten som hotellstädare i Södertälje.
2025-12-10
Mer info