Hotellstädare

Publiceringsdatum: 2026-08-20

Söker du efter ett jobb inom sanering och renhållning-sektorn? Letar du efter en chans att arbeta som hotellstädare på BEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING? Nu är det möjligt. För detta jobb är Jönköping den angivna tjänsteorten.

Om du är intresserad av en karriär inom hotellstädare, ta en titt på de tre lediga tjänsterna som BEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING erbjuder för att se om det är en matchning. Låt BEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som hotellstädare! Ansök seast tisdag den första september 2026.


Jobbannons

Connecting Jobs, som drivs av den ideella organisationen Beredskapslyftet, hjälper nyanlända att ta sina första steg in på den svenska arbetsmarknaden – samtidigt som företag får tillgång till ny talang.

Vår kund är ett modernt hotell i centrala Jönköping som erbjuder boende och service till både affärs- och privatresenärer. Hotellet söker nu nya medarbetare till sitt housekeepingteam. Arbetsplatsen har ett tydligt fokus på kvalitet, service och att skapa en välkomnande upplevelse för hotellets gäster.

Plats:Jönköping

Vi söker:Housekeeping / Hotellstädare

Dina arbetsuppgifter:- Städa och iordningställa hotellrum med fokus på kvalitet och detaljer- Bädda sängar och byta sängkläder- Säkerställa att hotellrum och allmänna utrymmen är rena och välkomnande- Fylla på förbrukningsmaterial och andra nödvändiga produkter- Utföra enklare serviceuppgifter på hotellet- Bidra till en positiv miljö för både gäster och kollegor

Krav:- Du har grundläggande kunskaper i svenska och kan förstå och följa enkla arbetsinstruktioner- Tidigare erfarenhet av housekeeping, hotellstädning eller liknande arbete är meriterande- Du kan arbeta flexibla tider utifrån verksamhetens behov, inklusive dagtid och helger

Din profil:- Du är noggrann och har öga för detaljer- Du tycker om praktiskt arbete och trivs med ett högt arbetstempo- Du har ett serviceinriktat förhållningssätt- Du är flexibel och kan arbeta både självständigt och tillsammans med kollegor- Du bidrar med en positiv attityd på arbetsplatsen

Arbetsgivaren erbjuder:- Timanställning, cirka 10 - 20 timmar per vecka- Möjlighet till tillsvidareanställning längre fram- Arbete dagtid, på helger och vid behov- Tjänsten omfattas av kollektivavtal- Lön enligt kollektivavtal- Möjlighet att få erfarenhet av arbete inom hotellbranschen i Sverige

Viktigt:Denna tjänst är en del av ett projekt som medfinansieras av Europeiska unionen genom Asyl-, migrations- och integrationsfonden (AMIF). Projektet syftar till att stödja tredjelandsmedborgare i sin integration på den svenska arbetsmarknaden. Deltagarna har uppehållstillstånd i Sverige, men saknar svenskt medborgarskap eller EU/EES-medborgarskap.

Om jobbet

Antal tjänster3
FöretagsnamnBEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer8025367759
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeHotellstädare
YrkesområdeSanering och renhållning

Ansökan

BEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING söker tre personer till denna tjänst som hotellstädare med placerings i Jönköping. Om det låter intressant att arbeta som hotellstädare hos BEREDSKAPSLYFTET IDEELL FÖRENING skickar du in din ansökan senast 2026-09-01.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »