Vi söker en bilvårdstekniker

Publiceringsdatum: 2026-08-26

Letar du efter anställning inom sanering och renhållning? Nu har du chansen att börja jobba som bilrekonditionerare hos Rolf Ericson Bil i Dalarna AB. Detta är ett jobb på heltid där Rolf Ericson Bil i Dalarna AB letar efter någon under tills vidare.

Denna tjänst finns tillgänglig i Ludvika som är tjänsteorten. Rolf Ericson Bil i Dalarna AB har just nu ett ledigt jobb som bilrekonditionerare. Rolf Ericson Bil i Dalarna AB letar efter erfaren bilrekonditionerare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är söndag den tjugonde september 2026.


Jobbannons

Till vårt bilvårdscenter i Ludvika söker vi en bilvårdstekniker.

Gillar du känslan när resultatet blir riktigt bra? Vi söker en bilvårdstekniker som har öga för detaljer, är stolt över ett väl utfört arbete och samtidigt gillar när det är tempo. För oss handlar bra bilvård om att göra jobbet både noggrant och effektivt – och att kunden ska känna skillnaden när bilen lämnas tillbaka.

Vad kommer du att göra?

Som bilvårdstekniker arbetar du med bokade bilvårdsbehandlingar på både kunders bilar och våra egna bilar. Jobben varierar från handtvätt och invändig rengöring till mer omfattande behandlingar och lackskydd.

Du blir en del av ett mindre team med två bilvårdstekniker och en teamledare. Det innebär att du behöver kunna arbeta självständigt och ta ansvar för dina jobb, samtidigt som ni hjälps åt för att få ett bra flyt genom dagen.

I rollen ingår också kundkontakt. Du tar emot bokningar, planerar in jobb samt tar emot och lämnar ut bilar.

Vem söker vi?

Vi tror att du är en person som ser detaljer som andra kanske missar. Du tycker om ordning och reda och vill kunna titta på bilen efter avslutat jobb och känna att resultatet blev riktigt bra.

Men noggrannhet får inte betyda att allt tar lång tid. Du behöver också kunna hålla ett bra tempo, planera ditt arbete och förstå vad som behöver prioriteras när det är mycket att göra.

Du tar ansvar för dina arbetsuppgifter, ser vad som behöver göras och bidrar till att arbetet flyter på även omkring dig. Du möter våra kunder på ett naturligt och serviceinriktat sätt och är mån om att bilen du lämnar tillbaka motsvarar kundens förväntningar.

För oss är inställningen viktig. Du behöver vilja göra ett bra jobb, vara nyfiken på yrket och vilja utvecklas.

Erfarenhet och krav

Erfarenhet av bilvård är en stor fördel och kunskaper inom lackförsegling är meriterande, men vi tittar också mycket på vem du är och hur du arbetar.

Vi vill att du har:

  • Utbildning motsvarande minst gymnasienivå
  • God datorvana
  • God svenska i tal och skrift
  • B-körkort

Ytterligare språkkunskaper är meriterande.

Vi erbjuder dig

  • Ett varierat och praktiskt arbete där du får se resultatet av det du gör
  • Möjlighet att utvecklas och lära dig mer inom bilvård
  • En arbetsplats med korta beslutsvägar där du får vara delaktig
  • Friskvårdsbidrag och friskvårdsaktiviteter
  • Personalrabatter på bland annat drivmedel, bilvård, verkstadsarbeten och reservdelar
  • Rabatter hos våra samarbetspartners

Anställning och tillträde

Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med sex månaders provanställning och placeringsort Ludvika. Tillträde enligt överenskommelse.

Vi tillämpar alkohol- och drogtest före anställning för att bidra till en trygg arbetsmiljö för alla. För tjänsten kan även en bakgrundskontroll behöva genomföras.

Ansökan

Skicka ett mejl där du berättar lite om dig själv och dina yrkeserfarenheter och bifoga gärna CV och referenser.

Vi arbetar med urval och intervjuer löpande, så skicka gärna in din ansökan redan idag.

Välkommen med din ansökan!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnRolf Ericson Bil i Dalarna AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5565979209
Typ av anställningTillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning)
YrkeBilrekonditionerare
YrkesområdeSanering och renhållning

Ansökan

Rolf Ericson Bil i Dalarna AB söker en person till denna tjänst som bilrekonditionerare med placerings i Ludvika. Om det låter intressant att arbeta som bilrekonditionerare hos Rolf Ericson Bil i Dalarna AB skickar du in din ansökan senast 2026-09-20.

Källa: Arbetsförmedlingen